Etmemiz Gereken Şükür Üzerine – Dracedi

Şükrün TDK

Anlamı: “Mutlu bir olay veya durumdan, yapılan bir iyilikten duyulan hoşnutluğu bildirmektir.

Şükür kavramı günlük hayatımızın her yerinde bulunur diyebiliriz, ancak genelde yemek yerken özellikle şükür etmemiz gerektiğinin altını çizerler. Çünkü o yemeği bulamayanlar (örneğin Afrika’da açlıktan ölen insanlar) örnek gösterilir ve bunları düşünerek önümüzdeki yemeği bulduğumuz için şükretmemiz gerektiği söylenir.

Fakat burada şükürden daha önce yapmamız gereken şeyler yok mu ?

Masanızda harika bir yemek konduğunda, bu yemekten bir kaşık bile bulamayan insanları düşünerek, “Ben bazılarının bulamadığı yemeği yiyorum, şükür, çok şükür Allah’ıma!” demek mi gelmeli aklımıza? Geldiğinde iştahımızı kabartmalı ve bizi yemeğe zorlamalı mı? Tebessüm ederek mutluluk ifadesi ile şükür mü etmeliyiz?

Türk Dil Kurumu’nun tanımlamasından da anlaşılacağı üzere şükür hoşnutluğun belirtisidir, ki bu durumda şükretmek, gereken en son şey değil midir? Demek istediğim şu; masanızda güzel bir yemek varken, aklınıza bu yemekten bir kaşık bile bulamayıp açlıktan ölen insanlar geldiğinde “mutlu bir olay veya durumdan, yapılan bir iyilikten duyulan hoşnutluğu bildirmek” anlamına gelen şükrü mü gerçekleştirmeliyiz ?

Eğer cevabınız, “Evet, şükretmeliyiz,” ise…

Ahlak anlayışınızda büyük bir problem var demektir, antipati yerine empati geliştirip biraz daha duygusal ve tutarlı yaklaşmanızı tavsiye ederim.

Yapılması Gereken Şey Ne Olmalı ?

Ne mi olmalı? Böyle bir durumla karşılaştığımızda rahat olan taraf, insanlığından utanmalıdır, akla gelecek ilk şey nasıl yardım edebiliriz olmalıdır, şükretmek tamamen bencilliktir (“Ben buldum, teşekkürler; diğerlerine de belediye versin,” gibi).
Daha iyi anlayabilmek için şöyle düşünebilirsiniz: açsınız, yemeğe muhtaçsınız, dünyanın birçok yerinde sizin hayalini dahi kuramayacağınız yemekleri tüketen milyonlarca insan var ve bu rahat insanların aklına sizin muhtaç haliniz, aç haliniz geldiğinde yaptıkları tek şey şükretmek oluyor. Nasıl hissedersiniz, onların şükürleri karnınızı doyurur mu? Onların şükrü size ne kazandırır? Kısaca, edilen şükrün aç olan insanlara iyi ya da kötü hiçbir etkisi yoktur.

Not 1: Güzel bir yemek üzerinden değerlendirilen bu konuyu, sıcak bir ev, güzel bir giysi gibi birçok şeye uyarlamak mümkün.

Not 2: Şükretmek bir çeşit teşekkürdür, genelde inançlı kimselerin inandığı varlığa yaptığı teşekkürdür ancak günümüzde insanlar arasında da oldukça yaygındır. Sadece şükretmekten önce daha çok şey yapılabileceğine dair makaleyi ele aldım. Şükrün kötü bir şey olduğunu gösterme gibi bir iddiam yok. İnsanın gerektiğinde şükretmesi, hiç kimsenin nankör olmaması gerektiği kanısındayım.

***

Editörlerin notu: Herkesle paylaşmak istediğiniz fikirleriniz, hayalleriniz, öyküleriniz varsa sizdengelenler@ozgurdusuncehareketi.org adresimize gönderin, “Sizden Gelenler” köşemizde yayınlayalım. Detaylar duyuru sayfasında. – Özgür Düşünce Hareketi

Bir cevap yazın